Plaukų tipai ir jų priežiūra: ką reikia žinoti?

Kokie yra skirtingi plaukų tipai? Kaip nustatyti savąjį? Ir kaip tinkamai prižiūrėti plaukus? Tai klausimai, į kuriuos atsakymus turėtų žinoti kiekvienas, norintis turėti gražius, sveikus plaukus. Tik žinodami savo plaukų ir odos tipą galite pasirinkti veiksmingiausias ir naudingiausias plaukų priežiūros priemones. Priešingu atveju iš kaukių, šampūnų, kondicionierių, balzamų ir kitų priemonių naudos bus mažai, o kai kuriais atvejais – galite netgi pakenkti savo plaukams. Svarbu suprasti, kad kiekvienam plaukų tipui reikia skirtingos priežiūros, naudojant tam tikras priemones.

Kaip nustatyti savo plaukų tipą?

Yra keturi pagrindiniai plaukų tipai: riebūs, sausi, normalūs ir mišrūs. Tačiau kaip atpažinti kiekvieną iš jų? Išsiaiškinkime.

Riebūs plaukai

Riebius plaukus dažniausiai tenka plauti kas dvi ar tris dienas, o kartais dažniau, kadangi toks plaukų tipas pasižymi suaktyvėjusia riebalinių liaukų veikla. Todėl išplovus plaukus ryte, vakare jie gali atrodyti jau susiriebalavę bei netekę apimties. Tačiau riebių plaukų ir galvos odos priežastis gali būti ir netinkama priežiūra. Pavyzdžiui, riebumą gali sukelti pernelyg dažnas ir gausus įvairių riebių ir maitinančių produktų naudojimas ar per dažnas ir šiurkštus galvos plovimas, kuris dar labiau skatina riebalinių liaukų aktyvumą.

Sausi plaukai

Sausi plaukai įprastai išlieka švarūs apie savaitę. Taip yra todėl, kad sausiems plaukams būdingas natūralios drėgmės trūkumas, o riebalinių liaukų veikla yra sulėtėjusi. Sausi plaukai taip pat dažnai veliasi, skilinėja galiukai, o taip pat jie lūžinėja ir per visą ilgį. Dažniausiai plaukų sausumas yra pasekmė, kuri atsiranda dėl netinkamos priežiūros. Pagrindiniai kaltininkai – karštas plaukų džiovintuvo režimas, cheminis poveikis (įskaitant plaukų dažymą ar kitų šiurkščių priemonių naudojimą), šukavimas netinkamomis šukomis, o taip pat netinkamos plaukų priežiūros priemonės.

Normalūs plaukai

Tai plaukų tipas, kuris dažniausiai neturi ypatingų problemų ir nereikalauja specialios priežiūros. Jie nėra nei per sausi, nei pernelyg riebaluoti. Normalūs plaukai natūraliai spindi ir yra elastingi. Jie nelūžinėja ir išlieka švelnūs. Šio tipo plaukai taip pat lengvai pasiduoda formavimui – tiek garbanoms, tiek tiesinimui. Tokie plaukai išlieka švarūs iki kelių dienų po plovimo. Taigi, kadangi normalūs plaukai dažniausiai nekelia ypatingų problemų, jų priežiūra yra lengva. Svarbiausia – reguliariai plauti tinkamu šampūnu, naudoti drėkinančias plaukų priežiūros priemones ir apsaugoti nuo karščio ar aplinkos poveikio.

Mišrūs plaukai

Dažniausiai tokie plaukai būna riebesni prie šaknų, o galiukai išsausėję ir lūžinėja. Toks disbalansas gali apsunkinti priežiūrą, nes reikia rasti produktus, kurie tiktų tiek riebioms šaknims, tiek sausiems galiukams. Taigi, mišriems plaukams svarbu naudoti produktus, kurie suteiktų pusiausvyrą: lengvas, per daug neapsunkinantis šampūnas šaknims, ir drėkinamosios plaukų priežiūros priemonės – aliejai ar kaukės – sausai plaukų daliai. Taip pat reikėtų stengtis reguliariai kirpti galiukus, kad jie būtų sveiki ir mažiau lūžinėtų.

Kaip prižiūrėti plaukus pagal jų tipą ir kokias plaukų priežiūros priemones pasirinkti?

Sausų plaukų priežiūra

Sausiems plaukams labai svarbu suteikti pakankamai drėgmės ir maitinimo. Visų pirma, rekomenduojama naudoti drėkinamąjį šampūną be sulfatų, nes sulfatai gali dar labiau sausinti plaukus ir pažeisti jų struktūrą. Šampūnas turėtų būti švelnus ir praturtintas natūraliais aliejais, tokiais kaip argano, kokosų ar alyvuogių aliejus, kurie padeda sulaikyti drėgmę plaukuose. Plaukų kondicionierius turėtų būti drėkinantis ir maitinantis, o taip pat reikėtų naudoti ir plaukų kaukę. Pastarąją rekomenduojama naudoti bent kartą per savaitę. Plaukų kaukės su keratinu, pantenoliu ar šilko baltymais puikiai atkuria pažeistą plaukų struktūrą ir suteikia jiems glotnumo. 

Svarbu ir papildoma priežiūra – serumo ar aliejaus naudojimas ant drėgnų plaukų galų, kad būtų užtikrinta papildoma drėgmė ir apsauga nuo lūžinėjimo. Serumai ir aliejai yra puikios plaukų stiprinimo priemonės. Tokios plaukų priežiūros priemonės kaip argano ar jojobos aliejus apsaugo nuo karščio, drėkina, suteikia žvilgesio ir glotnumo. Jei plaukai labai sausi, galima rinktis „leave-in“ (nenuskalaujamus) kondicionierius arba purškalus, kurie išlieka ant plaukų ir suteikia jiems ilgalaikį drėkinimą. Formuojant plaukus patartina vengti pernelyg aukštos temperatūros arba bent jau naudoti apsaugines priemones nuo karščio. Taip pat verta sumažinti plaukų plovimo dažnumą – plauti tik 1-2 kartus per savaitę. Na, o galiausiai, svarbu nepamiršti subalansuotos mitybos ir pakankamo vandens kiekio, nes tai tiesiogiai veikia jūsų plaukų būklę.

Riebių plaukų priežiūra

Riebių plaukų priežiūra gali būti sudėtinga, nes jūsų užduotis yra suvaldyti greitą riebalų gamybą galvos odoje ir išlaikyti švarius, purius plaukus. Pirmiausia, svarbu pasirinkti tinkamą šampūną – jis turėtų būti skirtas riebiems plaukams, su lengva, galvos odą gaivinančia formule, kuri neapsunkina plaukų. Geriau rinktis gilesnio valymo šampūnus su natūraliais ingredientais, pavyzdžiui, arbatmedžio, citrinos, pipirmėtės ar mentolio ekstraktais, kurie padeda išvalyti riebalus ir gaivina galvos odą. Riebiems plaukams nerekomenduojama naudoti šampūnų su silikonais, nes jie gali kauptis ant galvos odos ir skatinti riebalų susidarymą.

Kalbant apie kondicionierių, jis turėtų būti naudojamas tik ant plaukų galų, vengiant galvos odos, kad neskatintų riebalų gamybos. Kondicionierius turėtų būti lengvos tekstūros. Riebius plaukus rekomenduojama plauti kiek dažniau, tačiau švelniai. Plaukų plovimo metu venkite per daug masažuoti galvos odą, nes tai gali skatinti riebalų gamybą. O formuojant plaukus, stenkitės vengti sunkių produktų, tokių kaip aliejai, vaškai ar kremai, kurie gali greitai apkrauti plaukus ir paskatinti riebalų kaupimąsi.

Normalių plaukų priežiūra

Normalūs plaukai – tai plaukų tipas, kuris neturi itin didelių poreikių, tačiau norint išlaikyti juos sveikus ir žvilgančius, vis tik svarbu laikytis tinkamos priežiūros rutinos. Normalūs plaukai turėtų būti reguliariai, bet ne per dažnai, plaunami švelniu, kasdieniam naudojimui tinkamu šampūnu. Rekomenduojama naudoti šampūną, kuris neturi šiurkščių ingredientų, tokių kaip sulfatai ar parabenai, nes jie gali sausinti plaukus. 

Kondicionierius yra būtinas normalių plaukų priežiūros etapas – jis padeda išlaikyti drėgmę, suteikia plaukams glotnumo ir palengvina šukavimą. Geriausia rinktis lengvos tekstūros kondicionierių, kuris neapsunkina plaukų. Jį reikėtų naudoti nuo vidurio plaukų ilgio iki galiukų, vengiant galvos odos. Kartą per savaitę galima palepinti plaukus maitinamąja arba drėkinamąja kauke, kuri sustiprins plaukų struktūrą ir suteiks papildomo maitinimo.

Taip pat venkite dažno plaukų formavimo. Bet jei vis dėlto naudojate džiovintuvą, tiesintuvą ar garbanojimo žnyples, būtina naudoti apsaugines priemones. Taip pat verta periodiškai naudoti lengvus aliejus arba serumus, skirtus plaukų galiukams, kad apsaugoti juos nuo skilinėjimo. Taip pat svarbu derinti skirtingus produktus, pavyzdžiui, vasarą geriau naudoti drėkinamąsias formules, žiemą – maitinančias, o rudenį ir pavasarį – įvairias plaukų stiprinimo priemones.

Mišrių plaukų priežiūra

Mišrūs plaukai, kurie yra riebūs prie šaknų ir sausi ties galiukais, reikalauja ypatingos priežiūros. Mišriems plaukams tinkamiausias yra švelnus, lengvos sudėties šampūnas, skirtas dažnam plovimui, kuris išvalo galvos odą ir pašalina riebalų perteklių, bet tuo pačiu nepažeidžia ir neišsausina galiukų. Geriausia rinktis šampūną, kuriame yra žaliosios arbatos, citrusų ar pipirmėtės ekstrakto – šie komponentai suteikia gaivumo ir valo riebias šaknis. O sausų galiukų priežiūrai reikėtų naudoti drėkinantį kondicionierių, tačiau jį tepti tik nuo plaukų vidurio iki galiukų. 

Kiekvieną savaitę verta palepinti plaukus giliai drėkinančia kauke arba aliejumi (pavyzdžiui, argano, kokosų ar simondsijų aliejumi), kuri atkurs sausus ir pažeistus galiukus. Tokia priemonė turėtų būti naudojama tik apatinėje plaukų dalyje, vengiant šaknų. O formavimo prietaisai turėtų būti naudojami saikingai, kartu su apsauginiais purškalais. Taip pat svarbu vengti per dažno plaukų plovimo, nes tai gali dar labiau suaktyvinti galvos odos riebalinių liaukų veiklą.

Skaitykite