Organizacijos vystymo ir komandos dinamikos srityje komandos formavimo žaidimai yra ne tik draugiškumo ir moralės stiprinimo pratybos, bet ir labai svarbios priemonės, padedančios atskleisti ir tobulinti lyderystės gebėjimus. Šių žaidimų metu dalyviams tenka dalyvauti scenarijuose, kuriuose reikia vadovauti, priimti sprendimus ir būti atsakingiems. Šis padidintas dėmesys vidiniam ryšiui tarp šie formavimo žaidimų ir lyderystės ugdymo atskleidžia, kaip tokia veikla padeda ugdyti ateities lyderius. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip komandos formavimo žaidimai ir teambuilding idėjos gali formuoti ir stiprinti lyderio savybes, atkreipiant dėmesį į metodus ir įgūdžius, ugdomus per šią įdomią patirtį.
Paslėptų lyderių atskleidimas žaidžiant
Komandos formavimo žaidimai unikaliai naikina hierarchinius barjerus ir sukuria aplinką, kurioje lyderystės potencialas gali atsiskleisti nepriklausomai nuo formalių titulų. Tokia veikla skatina asmenis imtis lyderio vaidmens – vadovauti grupei sprendžiant galvosūkius ar kuriant strategiją, kaip laimėti varžybas. Taip ne tik atsiskleidžia paslėpti talentai, bet ir vadovybė gali sužinoti, kas turi natūralių lyderio savybių, įskaitant iniciatyvumą, charizmą, gebėjimą įkvėpti ir suvienyti kolektyvą.
Bendravimas: Komunikacija: lyderystės gelbėjimosi ratas
Lyderystės pagrindas – tvirti bendravimo įgūdžiai. Komandos formavimo žaidimuose dažnai reikia tikslaus ir aiškaus bendravimo, kuris atspindi realią būtinybę vadovams veiksmingai formuluoti vizijas ir nurodymus. Žaisdami žaidimus, kurių metu reikia perduoti sudėtingas instrukcijas laikantis laiko apribojimų, arba užsiimdami veikla, reikalaujančia aktyvaus klausymosi sprendžiant problemas, dalyviai lavina savo gebėjimą perduoti ir interpretuoti pranešimus, o tai yra veiksmingo vadovavimo pagrindas.
Sprendimų priėmimas dėmesio centre
Vadovavimas reikalauja greito ir pagrįsto sprendimų priėmimo, o šį įgūdį aktyviai ugdo teambuilding žaidimai. Dalyviams sudarant scenarijus, kurių pasirinkimai turi tiesioginių pasekmių žaidimo rezultatams, žmonės išmoksta įvertinti situacijas, atsižvelgti į savo komandos gerovę ir užtikrintai priimti sprendimus. Tokia praktika yra neįkainojama, nes būsimiems lyderiams suteikia ryžtingumo ir tvirtumo jausmą, paruošia juos vadovavimo pareigų spaudimui ir atsakomybei.
Atsakomybės ir atskaitomybės tiglis
Žaidimuose dažnai skiriami lyderio vaidmenys arba užduotys, už kurias tenka prisiimti didelę atsakomybę, atspindinčią atskaitomybę, kuri būna susijusi su realiu vadovavimu. Per žaidimo prizmę dalyviai patiria savo sprendimų pasekmes, mokosi, kaip svarbu atsakyti už savo veiksmus ir jų poveikį komandos sėkmei. Taip ugdomas pamatinis atskaitomybės supratimas, kuris yra neatsiejamas veiksmingų lyderių bruožas.
Strateginis mąstymas ir inovacijos žaidimo aikštelėje
Gebėjimas strategiškai mąstyti, planuoti ir diegti naujoves – tai puikių lyderių bruožai, kuriuos aktyviai skatina komandos formavimo žaidimai. Dalyvavimas žaidimuose, kuriuose žaidėjams tenka mąstyti keliais žingsniais į priekį, kurti strategijas ir ieškoti kūrybiškų kliūčių sprendimų, ne tik didina kognityvinį lankstumą, bet ir ugdo mąstyseną, pritaikytą naujovėms ir perspektyviam mąstymui, o tai labai svarbu norint įveikti sudėtingas vadovavimo problemas.
Emocinis intelektas: keičia žaidimo taisykles
Vadovo veiksmingumui didelę įtaką daro jo emocinis intelektas – gebėjimas suprasti ir valdyti savo ir kitų emocijas. Komandos formavimo žaidimai, kuriuose reikia bendradarbiauti, spręsti konfliktus ir įsijausti, yra praktinė arena šiam svarbiam įgūdžiui ugdyti. Žaidimai, imituojantys stresines situacijas arba reikalaujantys, kad komandos nariai emociškai palaikytų vieni kitus, gali labai pagerinti dalyvių gebėjimą užjausti, valdyti stresą ir vadovauti su užuojauta bei supratimu.
Išvados
Komandos formavimo žaidimų transformacinė galia ugdant lyderystės įgūdžius yra neginčijama. Įtraukdami dalyvius į scenarijus, atspindinčius vadovavimo sudėtingumą ir iššūkius, šie žaidimai ( labai gerus žaidimus pavyko rasti Komandiniaizaidimai.lt puslapyje) yra ir bandymų poligonas, ir tobulėjimo platforma kylantiems lyderiams. Juose ugdomos lyderystės savybės – nuo bendravimo ir sprendimų priėmimo iki strateginio mąstymo ir emocinio intelekto – yra įvairios ir gilios. Kadangi organizacijos ir toliau naudoja šiuos žaidimus kaip savo ugdymo strategijų dalį, novatoriškų ir veiksmingų lyderių ugdymo galimybės tampa vis labiau beribės, o tai įrodo, kad kelionė į lyderystę gali prasidėti nuo žaidimo.