lt
en ru
Pradžia
En Ru

Karantino poveikis daugiabučių renovacijai: gyvų konsultacijų stoka

Balsavimas raštu ir susirinkimai „online“ – nauja renovacijos kasdienybė. Šiuo metu nemažai daugiabučių rengiasi teikti paraiškas renovacijai. Valstybės paramos sąlygos ir energinio efektyvumo didinimo priemonės gerai pažįstamos, tačiau sprendimo priėmimo procedūros pasikeitė. Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) atliko daugiabučių renovacijos administratorių apklausą ir išsiaiškino, kaip vyksta pasiruošimas paraiškų teikimui karantino sąlygomis.

Dabar vyksta jau aštuntas kvietimas teikti paraiškas daugiabučių renovacijai pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Kvietimo terminas turėjo baigtis kovo 1 d., tačiau buvo pratęstas iki birželio 1 d., atsižvelgus į didelį daugiabučių gyventojų susidomėjimą ir ilgesnius sprendimų priėmimo terminus karantino metu.

„Šiuo metu esame gavę jau 58 paraiškas. Praeitais metais tiek paraiškų turėjome likus dviem savaitėm iki termino pabaigos. Praktika rodo, kad didžioji dalis paraiškų pateikiama paskutinę kvietimo savaitę. Šiandien dar turime daugiau nei du mėnesius paraiškoms teikti“, –  teigia BETA direktorius Valius Serbenta.

2020 m. sausio pabaigoje, pasibaigus septinto kvietimo terminui, buvo gauta 480 paraiškų iš 51 šalies savivaldybės.

Pasak V. Serbentos, didžiausi pokyčiai įvyko daugiabučių atnaujinimo projektų administratorių darbe: „Būtent administratoriai daugiausiai bendrauja su gyventojais ir atstovauja butų savininkų interesus. Karantino laikotarpiu kyla sunkumų, nes negalima vykdyti gyvų susirinkimų, kurie ypač svarbūs pradiniame etape, ruošiantis teikti paraišką renovacijai“.

Dauguma  šiuo metu gautų paraiškų – iš tų daugiabučių, kurių gyventojai jau seniai norėjo renovuotis, tad priemonės ir kitos projekto detalės buvo suderintos dar iki karantino pradžios.

Daugiabučiuose, kuriuose sprendimai dar nėra priimti, susirinkimai vyksta vaizdo skambučių formatu. Administratoriai pateikia investicijų planą savo tinklapyje, kur gyventojai gali su juo susipažinti ir pateikti savo klausimus el. paštu, ar paskambinti. Balsavimas vyksta raštu, balsadėžių ar pašto dėžučių pagalba.

Dalis administratorių laukia karantino pabaigos ir galimybės organizuoti gyvus susirinkimus. Ne visiems daugiabučiams tinkamas sprendimo priėmimo elektroninėmis priemonėmis būdas.

„Matome, kokios svarbios yra gyvos konsultacijos, tačiau kol tokios galimybės nėra, yra taikomi visi kiti galimi metodai. Šiuo metu sunku pasakyti, kaip dabartinės aplinkybės paveiks galutinį paraiškų skaičių. Daug priklauso nuo to, kada sulauksime epidemiologinės situacijos pagerėjimo ir karantino švelninimo“, – teigia V. Serbenta.

Nepaisant karantino keliamų trukdžių, šiuo metu yra įgyvendinama apie 570 daugiabučių atnaujinimo projektų, dar beveik 1000 projektų yra skirtingose projektų parengimo stadijose. Šiemet atnaujintas 81 daugiabutis.

Gauti konsultaciją būsto atnaujinimo klausimais galima paskambinus nemokama telefono linija 8 800 200 12.

En Ru